Wiara w sercu czy… wiara na pokaz?

W internecie spotkałam się z następującym wpisem: „Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, prawdziwi, patriotyczni Polacy pójdą w ten dzień na groby, będą się modlić za swoich zmarłych. Lewacy i nihiliści będą obchodzić obce i komercyjne święto Halloween, które jest świętem pogańskim i propaguje satanizm.”

Co roku z nadejściem dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego pojawia się pytanie: Czy w Polsce zgodne z wiarą katolicką można obchodzić Halloween? Od czterech lat w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość – partia nazywająca się katolicką i która mówi, że czerpie z tradycji patriotycznych Narodu. Otóż za rządów tej partii oficjalnie potępia się Halloween. Politycy mówią, że to satanistyczne święto obrażające katolicyzm. Ponieważ w ten dzień najbardziej bawią się dzieci, w szkołach są pogadanki na temat piękna polskiego Dnia Wszystkich Świętych. W tym roku oficjalnie w państwowych szkołach zakazano urządzania w wigilię Wszystkich Świętych balów halloweenowych i procesji halloweenowych, w których młodzież poprzebierana w w strzygi, wampiry, czarownice i potwory wychodziła na miasto. Są państwowe szkoły, w których dyrekcja nakazała wychowawcom obniżać uczniom stopnie ze sprawowania, jeżeli przyjdą do szkoły w halloweenowych strojach. Jak zachęcić młodzież, by poznała piękno tradycji polskiego Święta Wszystkich Świętych?

Halloween to celtyckie święto zmarłych obchodzone w nocy Wigilii Wszystkich Świętych, wywodzi się ono z tradycji pogańskiej, ale w krajach anglosaskich zostało zaadaptowane na święto religijne. W Noc Halloween rządzą duchy, ludzie przebierają się za potwory i straszydła i się bawią, to radosne święto mające pokazać, że kiedy życie człowieka się skończy i przejdzie na drugą stronę nastanie czas szczęśliwości. Dzisiejsze Halloween nie ma nic wspólnego z tradycją, to święto komercji i handlu. Sklepy są zarzucone dyniami, maskami i strojami potworów. To komercyjne święto jest i w Polsce…

Ja nie widzę nic złego w zabawach halloweenowych młodzieży. Chce się młodzież bawić, niech się bawi! Obecne konsumpcyjne czasy spokoju wprowadziły tę jedną zaletę, że młodzież może być młodzieżą. Może być beztroska, może się bawić, może popełniać głupoty, a popełnianie głupot to przywilej młodości. Minęły czasy, mam nadzieję , że bezpowrotnie, kiedy młodzież musiała przedwcześnie dojrzewać i stawać się dorosła, musiała walczyć o byt i o wolność kraju. Dziś młodzież może i powinna się bawić. Halloween daje jej taką okazję. Czas młodości i dzieciństwa jest krótki, życie dorosłe długie i … nie usiane różami. Człowiek jeszcze będzie miał dużo czasu na problemy, na zmaganie się z losem, na smutki i nostalgie. Młodzież więc niech cieszy się młodością i bawi w Halloween!

Nie można jednak zapominać o polskiej historii i tradycji. Trzeba młodych ludzi uczyć tradycji, historii i szacunku do tych wartości. Znająca bowiem swoją wartość Polaka polska młodzież to przyszłość narodu, to zarzewie wielkości Narodu i jego przetrwania. A polska tradycja i historia to Święto Wszystkich Świętych, to Dzień Zaduszny…

Święto Wszystkich Świętych to święto obchodzone tylko w Polsce i zrosło się z polską tradycją. To piękny obyczaj. Dzień pamięci i modlitwy za naszych drogich zmarłych to dzień drugi listopada, to Dzień Zaduszny, czyli właśnie typowe Święto Zmarłych. Polska piękna tradycja w święto 1 i 2 listopada to spotkania rodzin przy grobach kochanych bliskich, to palenie zniczy na ich grobach, modlenie się za ich duszę i o ich wstawiennictwo za nas, to Wypominki. W Dzień Wszystkich Świętych księża odprawiają msze na cmentarzach i zbierają od ludzi karteczki z imionami swoich drogich zmarłych, by je później wyczytać na mszy. Taki piękny polski obyczaj wypominki!

W Polsce w Dzień Wszystkich Świętych modlą się wszyscy. I zwykli ludzie i politycy, modli się Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Dla odchodzących z tego świata organizuje się w ten dzień mszę świętą z wypominkami w hospicjach. Oficjalna państwowa msza w Dzień Wszystkich Świętych odbywa się na Wawelu w Katedrze. Biorą w niej udział prezydent Andrzej Duda, premier rządu, Jarosław Kaczyński i politycy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Po mszy z wypominkami wszyscy idą do Krypty Srebrnych Dzwonów, by złożyć wieńce na grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Lech Kaczyński to dla Prawa i Sprawiedliwości drogi męczennik, nieomal święty. W tym roku we mszy w Katedrze Wawelskiej po raz pierwszy wezmą udział politycy pisu po raz pierwszy wybrani do sejmu i senatu. To będzie ich chrzest na polityka…

Ludzie szczerze podchodzą do Święta Wszystkich Świętych. 80% Polaków uważa, że Święto Wszystkich Świętych to najpiękniejsze święto kościelne. Niestety , są też ludzie , dla których to… tradycja i… trzeba ją odbębnić. Szczególnie pośród polityków to wiara na pokaz, na przypodobanie się Episkopatowi przed wyborami.

Na tegoroczne dni Pierwszego i drugiego listopada , na Święto Zaduszne taka moja myśl: Zastanówmy się nad przemijaniem! Wielu naszych drogich bliskich już nie ma pośród nas. Niech będą w naszej pamięci! Nie żyją z nami nie tylko w Dzień Zaduszny, a na co dzień! Co po nas na dnie, jak zginie nasza pamięć? Diament czy… popiół? Wierzę, że diament, teraz i zawsze i na wieki wieków amen!

Tymczasem ja idę na groby moich bliskich, a wieczorem w domu palę świeczkę przed zdjęciem mojego zmarłego taty. Pamięć o zmarłym tacie pozwala mi jeszcze głębiej kochać mojego męża, który jest przy mnie. I oby zawsze był przy mnie…

Rating: 5.0/5. From 5 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *