Co to jest patriotyzm?

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to Święto Narodowe Polski. Różna jest znajomość historii polski, a historia ta w szkołach jest przez polskie władze w demokratycznej Polsce traktowana pod zdechłym azorkiem, zwłaszcza obecne MEN bardzo minimalizuje naukę historii w szkołach. Program się odchudza, liczbę lekcji zmniejsza, bo MEN idzie na rękę młodzieży, a młodzież , jak uważa MEN, jest przepracowana, zestresowana i ma za dużo nauki. Jednak datę uchwalenia Konstytucji 3 Maja powinni znać wszyscy. To tak ważna data dla polskiej demokracji i polskiego konstytucjonalizmu, że tylko jełop może jej nie znać. Kiedyś kiedy Bronisław Komorowski był prezydentem kraju, a jest historykiem, przy okazji Majowego Święta powiedział, że polska Konstytucja 3 Maja była trzecią nowoczesną konstytucją w świecie. Opozycyjni politycy z Prawa i Sprawiedliwości szybko to wychwycili i opluli prezydenta nazywając niedoukiem i durnie, bo Konstytucja 3 Maja była druga. Otóż, niesłusznie, bo Bronisław Komorowski miał częściową rację! Czytaj dalej Co to jest patriotyzm?

Życie w bańce…

Kiedyś modny był film pt. ” Matrix”, z gatunku kina popularnego. Opowiadał on o tym, jak ludzie tworzą sobie swój własny świat i jak się w nim zasklepiają nie dopuszczając świeżego powiewu i innych poglądów. Mówił on , jakie niebezpieczeństwa niesie życie w Matrixie. Dziś obserwując życie polityczne Narodu można odnieść wrażenie, że wielu ludzi żyje w hermetycznej bańce, jaką tworzą im politycy. Nie akceptują oni innego, szerszego spojrzenia na życie i świat, zasklepiają się w świecie, który tworzą im politycy. Czy to jest dobre spojrzenie?

Takie i inne problemy podejmuje meksykański film „Apetyt na Więcej. La Cocina.” Czytaj dalej Życie w bańce…

Przy Świątecznym Stole…

Kiedyś w Kabarecie Olgi Lipińskiej padło następujące zdanie: Można by zrobić kabaret z zachowania się Polaków przy Stole Wigilijnym. Takiej polaryzacji poglądów za pomocą łyżek i makaronu to nie ma nigdzie. To jest dobry materiał na kabaret. Na to Olga Lipińska zapytała: To dlaczego takowego nie zrobiono? Pytanie pozostało retorycznym! Wigilia, spotkania rodzin przy świątecznych stołach to jest w Polsce pewne swoiste tabu. Święta są sakralizowane i nie należy mówić o nich źle. A przyjęło się, że w święta Polacy się spotykają i składają sobie życzenia, kochają się, życzą wszystkiego najlepszego, są dla siebie mili. A po świętach…. Jak jest naprawdę. Czytaj dalej Przy Świątecznym Stole…

Zmartwychwstanie czy… znikanie?

Zmartwychwstanie to w językowej etymologii powstanie z martwych albo wskrzeszenie zmarłych. Oznacza to w najprostszym tłumaczenie wskrzeszenie zmarłego do życia. Zmartwychwstanie to pojęcie religijne, znane we wszystkich religiach. W mitach greckich jest znany piękny mit, kiedy Orfeusz wstąpił do Hadesu, oczarował swoją muzyką strażnika piekieł psa Cerbera i władcę Piekieł boga Hadesa i wyprowadził z Krainy umarłych swoją ukochaną żonę Eurydykę. Ta historia kończy się smutno, bo Hades postawił warunek: nie może obejrzeć się za siebie. Orfeusz się obejrzał i stracił Eurydykę na zawsze. W hinduizmie wiara w zmartwychwstanie polega na wierze w wędrówkę dusz, czyli reinkarnację. Najpiękniejszą wiarę w zmartwychwstanie ma chrześcijaństwo. Jezus Chrystus wskrzesił zmarłego Łazarza, a sam zmartwychwstał po śmierci. Jak widać ludzie zawsze bali się śmierci i nie umieli pogodzić z nieuniknionym obróceniem się w nicość i wierzyli, że coś się dzieje z duszą po śmierci. Wiara w to, że nie wszystek człowiek umiera jest piękna. To jest tylko jednak wiara, udowodnić to można tylko po śmierci, a… stamtąd nikt jeszcze nie wrócił. Dlatego człowiek, który wierzy jest szczęśliwszy i żyje mu się lżej. Czytaj dalej Zmartwychwstanie czy… znikanie?

Wiara a… polityka.

Chrześcijaństwo i judaizm to dwie przeciwstawne religie. między nimi w historii różnie bywało. Wrogo byli nastawieni katolicy do religii żydowskiej i przedstawiciele judaizmu do katolików. Apogeum nienawiści przyniósł hitleryzm i holokaust. Dziś próbuje się wspólne stosunki naprawiać. Zwłaszcza katolicyzm wyciąga do judaizmu przyjazną rękę. Czy wola dialogu jest obopólna? Jan Paweł II nazwał nawet współczesny judaizm starszymi braćmi w wierze.

O wzajemnych stosunkach katolicyzm – judaizm opowiada Paweł Lisicki w książce „Mit Starszych Braci w Wierze”. Czytaj dalej Wiara a… polityka.