Czy śnieg w Polsce to już historia?

Zbliża się wielkimi krokami zima, kalendarzowa będzie 23 grudnia, ale grudzień to już praktycznie zima. W tym roku grudzień przywitał nas śniegiem. Był to wprawdzie mokry śnieg, szybko topniał i zrobiła się chlapa, ale…dzieciom robił nadzieję. Dzieci lubią zimę ze śniegiem. Dla nich śnieg to bitwa na śnieżki, to lepienie bałwana, to jazdy na sankach, gdzie tylko dorwą jakąś górkę, a dla bardziej wytrwałych sportowców wyjazdy w góry na narty. Niestety, w ostatnich latach daje się w Polsce we znaki ocieplenie klimatu. W ostatnich dwóch latach zima trwała…dwa tygodnie, a śniegu było na lekarstwo. Czy teraz śnieg pozostanie marzeniem dzieci, które się nie spełnia?

Naukowcy biją na alarm! Klimat się ociepla. Lodowce Grenlandii i Antarktydy się topią! Grozi nam katastrofa klimatyczna! Naukowcy wysnuwają hiobowe wieści, jakoby na skutek topienia się lodowców miało dojść do zalania kontynentów.  Podobno ma zniknąć pod oceanem Ameryka PN? Naukowcy na temat zmian klimatycznych zwołują sympozja. Większość z nich dochodzi do wniosku, że ocieplanie klimatu jest spowodowane katastroficznym zanieczyszczeniem środowiska, emisją dwutlenku węgla do atmosfery i powiększaniem się dziury ozonowej. Człowiek sam szykuje sobie zagładę na ziemi. Nie potrzeba wojny nuklearnej! A jaka jest prawda w sprawie wpływu zanieczyszczenia środowiska na zmiany klimatu?

Amerykański prezydent Donald Trump w swojej kampanii wyborczej mówił, że …zmiany klimatyczne nie są wynikiem działalności człowieka. To zupełnie normalne zjawisko! Na Trumpa posypały się wtedy gromy krytyki, nazwano go nawet niedouczonym oszołomem. Śmiał się przeciwstawić oficjalnemu lobby w sprawie zmian klimatycznych na ziemi! Czy Donald Trump miał trochę racji?

Ja popieram pogląd Trumpa. Otóż ja też uważam, że obecne zmiany klimatyczne to całkiem normalne zjawisko. Klimat na ziemi był cykliczny. Był okres zlodowaceń lodowcowych, był okres suszy, kiedy utworzyły się pustynie.  Nawet w ostatnim tysiącleciu mieliśmy do czynienia ze zmianami klimatycznymi. W średniowieczu były zimy tak ciężkie, że ludzie zamarzali. I był w XV wieku okres tak ciepły, że Benedyktyni sprowadzili z Francji winną latorośl i przyjęła się w okolicach Zielonej Góry, stąd nawet pochodzi nazwa miasta. Obecnie mamy proces ocieplania się klimatu. Szczególnie w Polsce lekkie zimy i mokre lata są normalne. Mamy strefę klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się tym, że powietrze idzie znad oceanu, mamy wtedy ciepłe i wilgotne zimy i chłodne i wilgotne lata albo ze zwrotnika, mamy wtedy upalne i suche lata. Niestety, w naszej strefie klimatycznej powietrze z zachodu znad oceanu to norma i mamy zimy jakie mamy. Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczenie powietrza nie ma wpływu na życie człowieka…

A zanieczyszczenie środowiska to problem i rzeczywiście z roku na rok się powiększa. Zanieczyszczenie powietrza to emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Z tym zaś borykają się głównie kraje, które mają kopalnie węgla i gospodarkę opartą na węglu kamiennym. W tym roku meteorolodzy w Polsce biją na alarm. Smog w Krakowie przekroczył wszelkie normy!  A Kraków to tylko kropla w morzu. W małych miasteczkach takich jak…Góra w woj. dolnośląskim, w których ludzie ogrzewają domy głównie węglem i to najtańszym w zimie nie da się wyjść na dwór, bo w mieście nie ma czym oddychać. Środowisko zanieczyszczają odpady i to nie tylko przemysłowe, ale i te domowe. Spalarnie nie mają oczyszczalni dymu. O Polsce mówi się, że jest… śmietnikiem Europy, bo z Zachodu przywozi się toksyczne odpady i składuje w Polsce. Co i raz wybucha taka afera. I będzie wybuchała, dopóki polskim biznesmenom będzie się opłacało sprowadzać odpady. Lubin w woj. dolnośląskim – stolica Polskiej Miedzi i siedziba Kombinatu Górniczo – Hutniczego ma jeszcze inny problem. Rudom miedzi w okolicach Lubina towarzyszą rudy uranu i Lubin na podwyższone promieniowanie gamma.  To nie slogan, że człowiek sam sobie szykuje zagładę…

Zanieczyszczenie środowiska to wzrost zachorowań na nowotwory. Lubin poprzez podwyższone promieniowanie ma najwyższy w Polsce wskaźnik zachorowań na białaczkę. Ciepłe i wilgotne zimy sprzyjają chorobom wirusowym. Mróz wymraża wirusy. Podczas wilgotnej i ciepłej zimy następuje wzrost zachorowań na grypę. W Lubinie w zeszłym roku w lutym w szkole moich dzieci zawieszono zajęcia, bo chorowało 80% dzieci. W tym roku w klasie mojej córki na grypę już choruje pół klasy.

Zamiast cieszenia się zimą i zjeżdżania na sankach podczas przerwy świątecznej lub podczas ferii, dzieci przemoczą buty i leżą chore na grypę. To dla dzieci najgorsza kara. Dlatego warto szczepić dzieci na grypę!

A tymczasem zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czy w tym roku znowu będą, smutne, mokre i ciemne? Jednak to my tworzymy nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Od nas zależy by były pełne ciepła, ale tego ludzkiego rodzinnego , a nie na dworze. Zima ma być zimą. Czy mamy szansę doczekać jeszcze takich zim jaką opisywał Henryk Sienkiewicz w ” Krzyżakach”, że śnieżyca zasypała Juranda ze Spychowa? Czy śnieg w zimie będzie już tylko marzeniem naszych dzieci?

Stare i mądre przysłowie mówi: Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie. W tym roku Święta Barbara była po wodzie… Czekam na Boże Narodzenie… Ja mam może naiwną wiarę, że jednak człowiek nie szykuje sobie zagłady klimatycznej!

Autor: Barbara

Jestem prawnikiem, psychologiem i dziennikarzem, w kolejności, w której napisałam. W dziennikarstwie piszę co mi w duszy gra, ale uważam by było to sensowne, miało treść i spełniało społeczną rolę.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
billboard-x

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.