Czy wiara mnie ośmiesza?

Niedawno na jednym z portali dyskusyjnych na Facebooku zadałam pytanie: Czy wierzysz, że pandemii koronawirusa nie ma, że to spisek realizowanym za pomocą mediów przez bliżej nieokreślone siły mające wielkie znaczenie w świecie? Większość ludzi nie chciała dyskutować, ale pod postem pojawiło się wiele ikonek ze śmiechem. Ktoś jednak napisał, że realne jest, ale niemożliwe. Czy fakt, że nikt nie chciał wdawać się w dyskusję oznacza, że tym pytaniem trafiłam w sedno?

W każdej sytuacji kryzysowej, która przerasta umysły ludzi, w której do głosu zaczyna dochodzić strach i lęk o siebie, a więc i podczas tej epidemii zaczynają się szerzyć teorie spiskowe na temat sytuacji, jakiej jesteśmy świadkami. Pandemia koronawirusa nie jest wyjątkiem…

Od teorii spiskowych nie są nawet wolni wielcy tego świata. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump mówi, że za światową pandemię Covid 19 i za to, że w Stanach Zjednoczonych na koronawirusa umarło tysiące ludzi odpowiedzialny jest rząd chin, bo to oni wypuścili koronawirusa z laboratorium. Chiny oczywiście odbijają piłeczkę i… atakują Trumpa, że zwala winę na nich, bo nie radzi sobie z epidemią w swoim państwie. Jak jest naprawdę, może wyjść dopiero za pięć lat.

Moja mama jest jednak tego samego zdania. Mówi, że jest niemożliwe, by tak zjadliwy wirus pochodził od zwierząt i że to nie przypadek, że epidemia zaczęła się w Wuhan, gdzie Chiny mają wielkie laboratorium wojskowe. Mówi, że wirus im się wymknął spod kontroli. Moja koleżanka, która jest laborantką i pracuje w szpitalu idzie jeszcze dalej w tej teorii spiskowej. Mówi, że pracowano nad bombą biologiczną i celowo wypuszczono tego wirusa z laboratorium, aby zniszczyć gospodarkę światową i zastraszyć ludzi. Tylko, że… nawet ci co go stworzyli nie myśleli, że mimo wszystko będzie łagodniejszy niż planowali. On w założeniu miał atakować płuca. Tyle ile jest ludzi jest teorii spiskowych na temat epidemii. A trzeba przyznać, że wyżej opisana jest wielce prawdopodobna..

Pośród społeczeństwa krążą jednak bardziej wydumane i absurdalne teorie spiskowe na temat epidemii koronawirusa. Są one nawet rozpowszechniane i… udowadniane przez pretendujące do wielkich środków opiniotwórczych media, głównie prawicowe. I dziwić się, że ludzie wierzą! Są ludzie, którzy bezgranicznie wierzą mediom. Dla nich media kreują świat… A czy kreują?

Jedna z rozpowszechnianych teorii spiskowych o koronawirusie mówi, że… epidemii wcale nie ma, że stworzyły ją określone siły, które mają w tym cel i straszą ludzi za pomocą mediów. Najprościej mówiąc, że całą epidemię stworzyły największe, opiniotwórcze światowe media. Kto miałby cel w takiej mistyfikacji? Zwolennicy teorii spiskowej różnie wskazują, Jedni twierdzą, że Billy Gates, inni, że to spisek banków światowych, przeważnie żydowskich. Moja koleżanka mówi, że może się okazać, że po epidemii zlikwidują obrót gotówkowy, bo już się mówi, że pieniądze do źródło zarazków i wprowadzi obrót bezgotówkowy. Bardziej realnie myślący uważają jednak, że pandemia to spisek WHO i wielkich firm farmaceutycznych, które już mają szczepionkę na koronawirusa i chodzi o takie przestraszenie społeczeństw, aby dały każde pieniądze na szczepionkę. Abstrahując od realnych przesłanek można sobie wyobrazić, że jak za kilka lat pandemię ogłoszą mistyfikacją to… wszyscy wyjdziemy na głupców i pokaże nam jak niebezpieczna jest siła mediów. Wszystko mogą zrobić z człowiekiem! To byłoby ostrzeżeniem dla ludzkości. Jak mogą medialnie stworzyć epidemię i zastraszyć ludzi, to co jeszcze mogą wykorzystując media zrobić, by podporządkować sobie społeczeństwa. Żyjemy w jakimś medialnym Matrixie? Ale tymczasem myślmy realnie! I róbmy wszystko, aby… epidemia śmiercionośnego wirusa nas nie dotknęła! Rozsądek nam każe wierzyć, że epidemia jest! Czy wielcy tego świata, byliby tak cyniczni i łasi na pieniądze, aby kazać tworzyć mediom rzeczywistość, że w Brazylii kopie się masowe groby dla ofiar koronawirusa, że w Nowy Jorku brakuje w szpitalach miejsc dla chorych na Covid 19, że w Rosji z powodu epidemii nastąpiła zapaść służby zdrowia. Nie wierzę w takie cyniczne manipulacje. Epidemia istnieje i jest sprawdzianem człowieczeństwa społeczeństw! Jacy z niej wyjdziemy?

Teorie spiskowe zawsze istniały, istnieją i będą istnieć. Najśmieszniejsze są te co w… plagach egipskich dopatrują się międzynarodowego spisku żydowskiego. Głosicielami teorii spiskowych są najczęściej partie prawicowe. W Polsce Przedwojennej najwybitniejszym przedstawicielem teorii spiskowej, że sprawcą upadku Polski był spisek żydowski był znany historyk prof. Giertych. skądinąd bardzo dobry historyk i w każdym innym przypadku miał bardzo mądre i rozsądne wnioski na temat upadku Polski i funkcjonowania naszego kraju w czasie zaborów. Wiara w teorie spiskowe jest wyrazem strachu społeczeństwa przed nieznaną przyszłością. Także popularność teorii spiskowych na temat koronawirusa jest wyrazem strachu ludzi przed chorobą. Ludzie się boją nieznanego, boją się śmierci w męczarniach i… wypierają twardą rzeczywistość. W zamian zaś przyswajają sobie poglądy, które ich zdaniem ratują ich przed stresem i za zabezpieczają ich ego przez zaburzeniami psychicznymi, a nawet tak ciężką chorobą psychiczną jak schizofrenia.

Czy zatem wiara w teorie spiskowe mnie ośmiesza? Nie!!! Wszystko jest dobre, czego używa człowiek dla ratowania swojego zdrowia psychicznego. Cel uświęca środki! Oczywiście, jeśli te środki nie są przestępstwem. Nie śmiejmy się zatem, jak sąsiad nam powie, że za koronawirusem stoi rodzina Rotschildów. To wyraz jego bezsilności walce z nieznaną i niebezpieczną chorobą. Życzę więc wszystkim, aby epidemia się wreszcie skończyła, życie wróciło do normalności , a my… byśmy przez stres nie zwariowali! Zniknie epidemia, znikną teorie spiskowe! Czy jednak wróci nam zdrowie psychiczne? Ja wierzę, że tak! Czy moja wiara mnie ośmiesza?

Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...

4 komentarze do “Czy wiara mnie ośmiesza?”

  1. Czyli ty tu bezczelnie negujesz ludzi wierzacych w teorie spiskowe ale zadnego argumentu kontrującego co do danej teorii nie podajesz wiec wiedz ze wogole nie brzmisz wiarygodnie…
    „Nie wierzę w takie cyniczne manipulacje”
    Nie wierzysz bo? Rozwin wypowiedz skoro jestes taka wyksztalcona taka madra no powiedz ludziom cos typu nie bojcie sie przejdziemy przez to albo jeszcze lepiej bojmy sie i wezmy szczepionke… strona niezalezne media hahahaha no comment

    1. Napisałam, że teorie spiskowe oparte są na irracjonalnych przesłankach, przeczących zdrowemu rozsądkowi, więc siłą rzeczy nie ma racjonalnego dowodu na ich istnienie. Ludzie w nie wierzą albo nie. A jak pisałam wynikają one z negacji prawdziwych faktów jakie podają dziennikarze. Negacja prawdy o epidemii wynika z tego, że człowiek się boi, wypiera fakty i strach i zastępuje je teoriami spiskowymi, Zarzucasz mi, że nie… daję dowodu na to, co mówią media na temat śmiertelności z powodu epidemii w Stanach Zjednoczonych. No cóż wierzysz w teorie spiskowe, więc dla ciebie nieprawdą jest to co podają wszystkie media. No ale dla kogoś kierującego się zdrowym rozsądkiem jest wiara, że pandemia to hucpa stworzona przez Rotschildów i międzynarodowy spisek żydowski w celu podporządkowania sobie świata. I nie musisz podkreślać mojej głupoty piszą, że tak mądra i wykształcona powinna…, raczej dowartościuj swoje ego pisząc jakiś inteligentny komentarz, który powali na kolana, ale… nie ze śmiechu.

  2. Jak chcesz dowodu, że epidemia istnieje i że to ciężka choroba, to chodż ze mną do szpitala zakażnego we Wrocławiu, gdzie ludzie z koronawirusem leżą pod respiratorem i zgłoś się na komendę policji to ci pokaże ile osób jest na kwarantannie.

  3. Piszesz, że partie prawicowe są bardziej ,,życzliwe ,,teoriom spiskowym. To prawda. Problem jest jednak w tym, że często one po jakimś czasie okazują się trafionymi. Nie chce mi się tego udowadniać , lecz prawicowcy starają się żyć za swoje i nie są zdolni do wszelakich świństw, znają za to swych kolegów, lewicowców i wiedzą do czego są zdolni, byle tylko pasożytować. Dam Ci swoją teorię sprzed około ćwierćwiecza. Wprowadzą podatek od powietrza , nie wiedziałem tylko jak i kiedy, mimo że każdy z nas ma prawo do oddychania, prawo naturalne. Teraz jest w postaci kwot, ale już niedługo, wyznaczą limity dla każdego, a jeśli będziesz samotny to : nie zabieraj tlenu silnym. Wierzę że znajdą się altruiści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *