Iść za marzeniami…

Kiedyś dyskutowałam z moją koleżanką i ona powiedziała mi, że nie wierzy w lądowanie człowieka na księżycu. Powiedziała, że była to mistyfikacja urządzona w Hollywood na zamówienie polityczne, aby pokazać, że Amerykanie w podboju kosmosu są lepsi od Rosjan. Ja może jestem głupia i naiwna, ale wierzę, że człowiek postawił nogę na księżycu. Była to realizacja wielu wieków marzeń ludzkości o zdobyciu kosmosu i… te marzenia spełniły się w roku 1969r. Transmisję, jak Neil Armstrong postawił nogę na księżycu oglądał cały świat, także za żelazną kurtyną i u nas w Polsce.

Ludzie od zarania dziejów marzyli o podboju księżyca. W Polsce jest nawet piękna legenda o panu Twardowskim, który za grzechy został umieszczony na księżycu. Polska legenda mówi, że pierwszym człowiekiem na księżycu był Polak – pan Twardowski. W dziewiętnastym wieku francuski pisarz Juliusz Verne w swoich fantastycznych książkach opisywał, jak ludzie podbijają kosmos, otwierał ludziom pole do marzeń o lotach w kosmos. Te marzenia ziściły się w… 1969r. Ludzie, którzy wierzą,  że lądowanie na księżycu było mistyfikacją jako argument wysuwają: Dlaczego nigdy nie powtórzono tego lotu? Odpowiedź jest prosta: przygotowania zostały okupione ofiarami w ludziach, sam lot na księżyc był niebezpieczny, astronauci , którzy się podjęli i wrócili na Ziemię mieli więcej szczęścia niż rozumu i dlatego… nikt później nie starał się powtórzyć wyczynu Neila Armstronga.

Film amerykański pt. „Pierwszy człowiek” opowiada historię Neila Armstronga, przygotowania do lotu na księżyc i sam lot. Film zaczyna się w roku 1961, kiedy to Rosjanie odnieśli sukces w podboju kosmosu i Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie, a Amerykanie podjęli decyzję o zrealizowaniu projektu Gemini, czyli wysłania człowieka na księżyc. Kończy się w roku 1969r, kiedy to przygotowania zakończyły się sukcesem i pierwszy człowiek – Amerykanin postawił nogę na księżycu. Film zaczyna się, jak Neil Armstrong powraca z nieudanej próby lotu i zostaje pozbawiony możliwości latania. Pokazane jest jego życie rodzinne i ciężka walka o zdrowie małej córeczki, chorej na raka, która mimo pomocy wielu ludzi umiera. Neil Armstrong nie może otrząsnąć się z tragedii, ratunku szuka w pracy. Zgłasza się na casting, kiedy NASA szuka astronautów do projektu Gemini, czyli przygotowań do lotu człowieka na księżyc. Zostaje wybrany. Amerykanie opracowali nowatorską metodę , która umożliwi lądowanie na księżycu. Rakieta zostanie na orbicie, a od niej odłączy się pojazd i on będzie miał możliwość lądowania na księżycu. Trwają żmudne próby i przygotowania, okupione ofiarami. Ginie pierwszy kandydat, który miał lecieć na księżyc. Potem podczas symulacji startu zapala się rakieta i ginie przyjaciel Neila Armstronga. Los chciał, że to Armstrong będzie pierwszym człowiekiem, który poleci na księżyc. Jednakże ofiary w ludziach podczas realizacji programu powodują protesty w Ameryce przeciwko wysłaniu ludzi na księżyc. Buntują się murzyni, którzy zarzucają władzy, że oni głodują i są prześladowani, a biały człowiek leci na księżyc. W 1969r zapada decyzja o wysłaniu człowieka na księżyc. Była to decyzja polityczna, chodziło o to, by… znowu Rosjanie nie ubiegli. Neil Armstrong szykuje się do lotu.  Jego żona każe mu wytłumaczyć synom, że… mogą go już nigdy nie zobaczyć. Rozmawia z nimi, ale… chłopcy rozumieją, dlaczego ojciec leci i że może nie wrócić. Także władze NASA rozumieją ryzyko. Zostaje przygotowane oświadczenie na wypadek, gdyby kosmos stał się… grobem kosmonautów. Rakieta startuje i szczęśliwie dociera na orbitę księżyca. Człowiek ląduje na księżycu. Są słynne słowa Neila Armstronga, kiedy stawia nogę na księżycu: To mały krok człowieka i wielki skok dla ludzkości. Potem jest pokazane, jak Neil Armstrong rzuca do krateru dziecinną bransoletkę swojej zmarłej córeczki, którą zawsze nosił przy sobie i… płacze.Na księżycu zostaje amerykańska flaga.  Kosmonauci szczęśliwie wracają na Ziemię, a … świat oszalał. Ktoś położył zdjęcie Neila Armstronga z kwiatami na grobie prezydenta Kennediego, który pierwszy zachęcał Amerykanów do lotu na księżyc. Film kończy się sceną, kiedy Neil Armstrong odbywa kwarantannę. Przychodzi jego żona. Oglądają się zza szyby i symbolicznie dotykają się przez szybę. Scena jest niema, ale jakże wymowna.

Film bardzo mi się podobał. kiedy pokazywano, jak pierwszy człowiek stawia nogę na księżycu wzruszyłam się nawet. Film ma bardzo piękne zdjęcia, urzeka zdjęciami kosmosu i księżyca. Zawiera wspaniałe efekty specjalne. Wzrusza także muzyka. Kiedy rakieta leci w kosmosie i człowiek stawia nogę na księżycu, sceny są nieme, jest za to nastrojowa muzyka, która przypomina trochę sceny ze znanego filmy fantastycznego ” 2000 Odyseja Kosmiczna”. Zamierzenie to jest jednak trafne. Wzrusza bowiem widza i porusza scenami z lądowania człowieka na księżycu. Spełnienia marzeń ludzkości! Na uwagę zasługuje także gra głównego bohatera. Sceny rodzinne są filmowane zbliżeniami, przez co aktor gra mimiką i ukazany jest ciekawy efekt jego psychologicznych doznań. Film jest zrobiony w konwencji filmu fantastycznego, zawiera efekty specjalne jak w Gwiezdnych Wojnach, opowiada jednak o historycznych wydarzeniach, robi to więc w interesujący i przystępny sposób. Film więc ukazuje kawałek historii ludzkości i jest przystępny dla każdego. Powinna go obejrzeć zwłaszcza młodzież i… może się podobać młodzieży, która nigdy nie przeżywała zbiorowej euforii podczas transmisji w telewizji z lądowania człowieka na księżycu i która ten ” wielki skok ludzkości” zna tylko z suchych przekazów podręcznika. Dlatego szkoda mi, że… w kinie siedziałam sama i choć to było święto kina i bilety tańsze nikt na ten film nie przyszedł. Nie wiem dlaczego, bo film naprawdę warty jest obejrzenia.

Każdy z nas ma marzenia. Marzeniem ludzkości było zdobycie kosmosu i księżyca. Marzeniem Neila Armstronga było postawienie nogi na księżycu. Neil Armstrong zrealizował swoje marzenie. Należy iść za marzeniami… Każdy z nas ma prawo do marzeń i każdy z nas ma możliwość realizacji marzeń. I bardzo dobrze jest, kiedy trafi się okres w państwie, że państwo stwarza możliwość realizacji marzeń. Różnie można mówić o polskich czasach rewolucji w latach 1945 – 1949r, ale komunistyczna władza poprzez upowszechnienie szkolnictwa wyższego, stworzenia darmowych studiów wyższych i ideologii tzw. awansu społecznego, dała wielu ludziom z nizin społecznych, którzy do tej pory nie mieli szansy na realizację swoich marzeń, możliwość zdobycia wykształcenia. Dziś coraz bardziej podnoszą się głosy, by zrobić wyższe studia płatne dla wszystkich i przez to dostępne tylko dla elit. Ludzie jednak raz zdobytych przywilejów nie dadzą sobie odebrać. Nie będzie płatnych studiów na uczelniach państwowych, bo… żadna władza nie pójdzie na konfrontację z ludźmi. Marzeniem władzy jest wygrywać wybory, ale… podcinać gałąź, na której siedzi. Ludzie mają różne marzenia. Nie są to marzenia tak górnolotne, jak o zdobyciu księżyca. Marzą o stażu w szpitalu psychiatrycznym w New Yorku. marzą o aplikacji adwokackiej, sędziowskiej, o doktoracie z psychologii, o stanowisku w Sądzie Najwyższym.

Moja rodzina to tzw. wyrzuceni z siodła w 1945r. Mój dziadek jako pochodzenia arystokratycznego i do tego arystokracji niemieckiej, a jeszcze należał do Kedywu AK i… pracował w Gestapo,. w 1945r musiał pozbyć się swojej tożsamości. Stracił rodowe nazwisko i majątek. Mój tato mógł studiować dzięki bezpłatnym studiom. Zrealizował swoje marzenia i… został znanym w całym kraju radcą prawny,

Boże Narodzenie! Życzę wszystkim realizacji marzeń. Idźcie za marzeniami jak ja poszłam i spełniły mi się wszystkie. Wam też się spełnia!!!

Rating: 5.0/5. From 5 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *