Czas Apokalipsy?

Najbardziej znanym obrazem przedstawiającym wizje Apokalipsy z Objawienia Św. Jana jest „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, który powstał w piętnastym wieku i łączy w sobie techniki jeszcze średniowieczne i już renesansowe. Jest to najbardziej sugestywny obraz przedstawiający wizję Końca Świata i najbardziej przemawiający do wyobraźni. Jest to zarazem najcenniejszy obraz z dziejów historii sztuki, jaki znajduje się w zbiorach polskich. Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dlaczego wizje apokaliptyczne tak pobudzają wyobraźnie ludzi?

Popularna nazwa we współczesnych czasach jakiej używa się w rozumieniu apokalipsy to różne katastroficzne wizje i katastrofy.

Pierwotnie apokalipsa oznaczała objawienie, w czasach nowożytnych tej nazwy zaczęto używać na określenie opisanych w Apokalipsie Św. Jana końca czasów.

Koniec świata, koniec ludzkości od zawsze interesował ludzi. W dziejach pojawiali się różni wróże i szarlatani, którzy stworzyli przepowiednie dotyczące zagłady życia na ziemi. Ci jasnowidze to zazwyczaj szarlatani, którzy jeśli mieli wizje z natchnienia Istoty Wyższej to raczej Szatana a nie Boga. Szatan bowiem nienawidzi człowieka i robi wszystko, by człowiek czuł się zagubiony, niepewny siebie, bał się. Szatan się cieszy, gdy człowiek się boi. Mimo to wiele przepowiedni z dawnych czasów stało się bardzo popularnych i są czytane i interpretowane nawet dzisiaj. Najbardziej znane są przepowiednie Sybilli, nadwornej wróżbitki Napoleona Bonaparte i Nostradamusa. Obecnie nie da się ukryć, żyjemy w Czasach Ostatecznych, ale co one naprawdę znaczą nie wiemy. Dziś do naszych czasów ” poważni” naukowcy dopasowują przepowiednie Nostradamusa. Ostatnio nawet się mówi, że Nostradamus przewidział obecną światową pandemię koronawirusa… Na pocieszenie przestraszonym ludziom dodam, że… już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku ” poważni” naukowcy udowadniali, że… koniec świata Nostradamusa to II Wojna Światowa, Holocaust i zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Przepowiednia ma to do siebie, że jest tak napisana, że w każdych czasach się ją dopasuje. Czy jest jednak przepowiednia, której ludzkość powinna się bać i jakie nam ona jako ludzkości daje przesłanie?

Jedyną przepowiednią miarodajną dla chrześcijanina jest przepowiednia biblijna Apokalipsa Św. Jana. Apokalipsa Św. Jana inaczej Księga Objawienia to … Objawienie Św. Jana, powszechnie uważane za objawienie Św. Jana Ewangelisty. Jest to jedyna prorocza księga Nowego Testamentu , opisująca wizje końca istnienia obecnego świata i dzieje wierzących w Jezusa Chrystusa oraz całej ludzkości. Opisuje Sąd Ostateczny, a kończy się zapowiedzią ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa, który… ” przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych”. Zawiera liczne odwołania do Starego Testamentu. Wizja Końca Świata przedstawiona jest w siedmiu odsłonach, tzw. siedmiu Pieczęci, kiedy to zatrąbi czterech Jeźdźców Apokalipsy. Trąb będzie siedem. Gdy zatrąbi siódma Trąba Niewiasta porodzi Dzieciątko i Bóg stoczy ostateczną walkę z Szatanem, czyli Bestią, mającym nazwę 666, będą liczne znaki na niebie i ziemi, zmarli będą wstawać z grobu. Potem zaś ponownie na ziemię przyjdzie Jezus Chrystus i będzie sądził żywych i umarłych. A potem nastąpi Raj na Ziemi! Czy Apokalipsa Św. Jana ukazuje koniec ludzkości na ziemi?

Kiedyś tak uważano, dzisiaj autorytarnie można powiedzieć, że nie. Apokalipsa operuje symboliką, to tekst literacki i nie należy go brać dosłownie. Wielu badaczy Pisma Świętego / nie mam na myśli Świadków Jehowy/, a naukowców i teologów chrześcijańskich uważa, że… właśnie żyjemy w czasach ostatecznych. Wizje opisane w Apokalipsie pasują do wydarzeń czasów faszyzmu i komunizmu jako czasów panowania Szatana. Można także wskazać , że zmarli… wstają z grobu, jest coś takiego jak śmierć kliniczna czy śpiączka w stanie wegetatywnym. A co dzisiaj?

Obecnie od początku roku cały świat zmaga się z pandemią śmiercionośnego koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych jest 3 mln zarażonych, pół miliona zmarło . W Brazylii dla ofiar koronawirusa kopie się masowe groby. By ludzkość odetchnęła i nastąpił koniec pandemii czeka się na szczepionkę, którą firmy farmaceutyczne obiecują na wiosnę 2021r. Końca pandemii nie widać. A tymczasem w Chinach odkryto … nowego wirusa, choć jeszcze nie skończyła się pandemia COVID-19. Optymistyczną wieścią jest, że choć nowy wirus jest bardziej zaraźliwy od COVID-19, ale bardziej grypo pochodny i nie jest groźniejszy dla ludzi od COVID-19. Naukowcy już wiedzą, że to mutacja covid19 i ujmie się go w szczepionce. A nawet bardziej optymistyczni twierdzą, że ten nowy wirus zostanie ujęty już w tym sezonie jesiennym w szczepione na grypę. Czy więc nie jesteśmy świadkiem kończenia się Apokalipsy – ostatecznej potyczki Boga ze Złem?

Niewątpliwie pandemia tegoroczna to jakiś sposób doświadczenia nas przez Boga. Bóg chce abyśmy przemyśleli nasze postępowanie, abyśmy z doświadczeń Apokalipsy wyszli lepsi i… przygotowali się na ponowne przyjście Jego Syna. Czy Bóg uzna, że czas Szczęścia na Ziemi nadszedł?

Być może Jezus Chrystus jest już pośród nas i… sądzi żywych i umarłych. Niektórzy sądzą, że ten sąd się już odbywa nad zbrodniarzami prawicowymi i lewackimi. Jacy wyjdziemy z tego Sądu Ostatecznego? Czy na tyle niewinni i czyści, by rozpoznać przebywającego pośród nas Jezusa Chrystusa? Życzę wszystkich, by Chrystus pozostał wśród nas i … zasmucony nie odszedł w Jasność jak wtedy, kiedy ukazał się Marii Magdalenie. A Koronawirus? Przeminie jak przeminęły Plagi Egipskie i nastąpi Jasność. W przyszłym roku w lecie już bezpiecznie pojedziemy na zbiorową wycieczkę z PTTK. Może do Częstochowy, by Czarnej Madonnie podziękować za ocalenie ludzkości, ocalenie fizyczne i psychiczne?

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

2 komentarze do “Czas Apokalipsy?”

  1. Ciekawe myśli… 🙂
    Radzę jednak by pilnie studiować Pismo Święte, bo w tym artykule zawarto tylko kilka % prawdy z Biblii. Biblia jest prosta, nie symboliczna. Zawiera niewiele przenośni. Trzeba ją czytać 'wprost’!:
    „Wysławiam Cię Boże, Ojcze nieba i ziemi, żezakryłeś te sprawy przed mędrcami, a objawiłeś je PROSTACZKOM…”

    1. Biblia jest tekstem literackim, a nawet poetyckim, ja jako historyk i historyk literatury tak myślę i jako taki jestem zdania, że Biblia nie tylko operuje symboliką, ale cała jest tekstem symbolicznym. Ale nie będę się sprzeczała z moim antagonistą, bo wiem, że dla człowieka wierzącego jest ona nie tylko tekstem objawionym, ale objawioną przez Boga historią świata. Napiszę jednak, że gdyby Biblia była prostym tekstem, nie potrzeba by było księdza do jej objaśniania. A prostaczkowi ksiądz na mszy objaśnia strofy Biblii, bo prosty wierzący nie jest w stanie jej rozwikłać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *