Dwa spojrzenia na… Kościół Katolicki

Na początku lat dziewięćdziesiątych w finale Kabaretu Olgi lipińskiej była piosenka, która zawierała następujące słowa: ” Przeprze lepsze czy nie przeprze…?” No właśnie czy w Kościele Katolickim przeprze lepsze?

Pontyfikat papieża Polaka , Jana Pawła II jednoczył wiernych na całym świecie. Nie minęło dwadzieścia lat od śmierci Karola Wojtyły, a Kościół Katolicki doszedł do ściany. Dzisiaj przez lewicowe lobby światowe jest krytykowany za fundamentalny konserwatyzm, za łamanie praw Dekalogu przez … urzędników Pana B, za nazbyt wielkie czczenie mamony zamiast Jezusa Chrystusa. Co jest najgorsze w wielu przypadkach lewicowa krytyka ma rację. Obecny papież Franciszek wyznaczył sobie karkołomne zadanie reformy Kościoła Katolickiego i wprowadzenie go w XXI wiek, czyli unowocześnienie, a przy okazji powrót w Kościele Katolickim do zasad wyznawanych przez pierwszych chrześcijan. Na kanwie działalności Franciszka rysuje się zderzenie z Janem Pawłem II, który również reformował Kościół, ale w duchu otwarcia na wiernych, co do zasad wiary był konserwatystą i tradycjonalistą. Stąd dzisiaj Franciszek napotyka na szeroki opór hierarchów kościelnych, a także zwykłych wiernych, którzy jeszcze pamiętają wizję Kościoła krzewionego przez Karola Wojtyłę. Czy Jan Paweł II był świętym papieżem?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć dokumentalny film hiszpańskiego reżysera Jose Maria Zavala pt. „Wojtyła. Śledztwo. To biografia papieża Jana Pawła drugiego, oparta na dokumentalnych zdjęciach z czasów jego pontyfikatu, głównie bazuje na jego pielgrzymkach po świecie i wypowiedziach jego przyjaciół, a nawet obcych osób, którzy uważają, że doznali cudu za sprawą Karola Wojtyły. Film zaczyna się scenami z zamachu na Papieża, mowa jest, że Jan Paweł II to papież, na którego było najwięcej zamachów i podane są inne zamachy na jego życie. Pokazana jest historia zakrwawionej koszulki, którą papież miał na sobie w dniu zamachu. Zaakcentowane są pierwsze słowa Karola Wojtyły, kiedy stanął na balkonie po słowach ” habemus papam” : ” Nie lękajcie się!” i… potem pojawia się tytuł filmu: ” Wojtyła. Śledztwo”. Jest wzmianka o tym, że Karol Wojtyła był obiektem zainteresowania komunistycznej bezpieki. Pokazane są akta polskiego IPN na jego temat, jest wzmianka, że Wojtyła był dla peerelowskiej bezpieki tak niebezpieczny, że sfabrykowała pamiętnik jakiejś parafianki na jego temat, by pokazać, że jako ksiądz był chwiejny moralnie. Potem jest powiedziane, że zainteresowanie bezpieki komunistycznej Wojtyłą odbywało się w ramach inwigilowania wszystkich księży w PRL, bo księża byli bardzo niebezpieczni dla komunistycznego reżimu i na tym koniec tego wątku. Film jest podzielony na sekwencje mające oddzielne tytuły, które udowadniają świadectwa świętości Karola Wojtyły. Na mnie szczególne wrażenie zrobiła sekwencja: spojrzenie, która podaje opowieści różnych anonimowych ludzi, na których Wojtyła przypadkowo spojrzał i to odmieniło ich życie. Jeden świadek powiedział: to nie było spojrzenie papieża, to było spojrzenie Boga. Sam reżyser filmu opowiada, że doznał cudu za sprawą Wojtyły. Jego ojciec jechał samochodem, miał wypadek. Nic mu się nie stało, ale w szpitalu zrobili mu badania i wykryto, że ma raka. To uratowało mu życie. Od tej pory reżyser filmu uwierzył w Boga i… świętość Karola Wojtyły. Film kończy się obrazem jednej z ostatnich pielgrzymek papieża i jego słowami: Zaufajcie Bogu i Chrystusowi! On jest z wami! Potem są napisy i krótkie scenki z ulubionych wędrówek po górach Karola Wojtyły i jego spotkania z przypadkowymi ludźmi na górskich szlakach. Znamienne: On ludzi błogosławi, a ludzie go wielbią!

Film jest bardzo piękny i liryczny. Muszę jednak powiedzieć, że… tytuł mnie zwiódł. „Wojtyła. Śledztwo” – spodziewałam się, że będzie to o nieznanych dowodach w sprawie zamachów na papieża. Także myślałam, że będzie analiza zainteresowania peerelowskiej bezpieki i KGB Karolem Wojtyłą, że zostaną odkryte nowe wątki z akt bezpieki o Wojtyle. Nic z tych rzeczy! Autor prześlizgnął się po temacie i widać, że Hiszpan nie czuje tych typowo polskich klimatów i nie ma o nich pojęcia. A szkoda! sprawa : Wojtyła – bezpieka czeka na swoje opracowanie, to bardzo ciekawy materiał, akta IPN na temat Karola Wojtyły kryją jeszcze niejedną tajemnicę. Autor filmu jako przykład podał sfabrykowanie pamiętnika parafianki na temat biskupa Wojtyły. No cóż, wynika z tego, że na temat Karola Wojtyły SB wiedziało, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedziało, w którym kościele. Karol Wojtyła zanim został księdzem miał rodzinę, to sytuacja w powojennej Polsce spowodowała, że znalazł powołanie jako ksiądz. Doszedł do wniosku, że więcej dobrego zrobi dla ludzi żyjących pod komunistycznym butem jako ksiądz niż jako zwykły obywatel posiadający rodzinę. Może źle zrobił zostawiając żonę i syna dla Boga? Później wiele razy się żarliwie modlił i swoim świętym życiem odpokutowywał ten grzech. Jego słowa podczas pierwszej pielgrzymki do Polski po tym jak został papieżem w 1979r: ” Niech zstąpi Duch Święty i odmieni oblicze Ziemi, tej Ziemi! Jednakże dla ludzi, którzy chcieli ujrzeć duchowy obraz Wojtyły i zobaczyć świadectwa jego świętości ten film daje całkowitą satysfakcję. Film jest ucztą duchową. pokazuje świadectwa ludzi, którzy doznali cudu za sprawą papieża Jana Pawła II. Pokazuje jak świętym człowiekiem był polski papież. Film to prawdziwa uczta duchowa i balsam na duszę każdego wierzącego katolika. Uważam, że w tym świecie zaśmieconym przez nihilistyczne ideologie, w którym się ludziom wmawia, że… brak wartości to wartości, każdy powinien zobaczyć ten film. Był taki papież! Czy będzie drugi, a może lepszy?

Papież Jan Paweł II widział wady, jakie miał Kościół Katolicki i był reformatorem Kościoła, robił to jednak w duchu tradycyjnym i chciał Kościoła, jaki ukształtowała tysiącletnia tradycja. Wojtyła był wielbicielem Św. Tomasza z Akwinu i reformował Kościół w duchu jego ideologii. Co jest niezaprzeczalną zasługą Wojtyły to otwarcie papiestwa na wiernych, to on zapoczątkował tradycję papieskich pielgrzymek po świecie. Nie minęło jednak 10 lat od śmierci Papieża – Polaka, a Kościół Katolicki doszedł do ściany, jego posadami wstrząsnął kryzys wiary i afery moralne. Morale Kościoła bardzo upadło, a lewicowe lobby wykorzystuje to do odciągnięcia ludzi od kościoła. Znowu się robi popularne twierdzenie Lenina, że religia to opium dla ludu, a co gorsza coraz więcej ludzi w to wierzy. Karol Wojtyła reformując Kościół Katolicki stawiał na wiarę, uważał, że jak ludzie będą szczerze wierzyć, to Kościół wyjdzie z największego kryzysu. Dlatego kładł taki nacisk na swoją misję ewangelizacyjną. Papież Franciszek – oświecony kardynał Bergolio, jezuita, członek zakonu, który zawsze w swoje istnienie miał wpisane oświecenie i krzewienie nauki obok wiary, został wybrany, by wyprowadzić Kościół Katolicki z kryzysu wiary i odnowę moralną instytucji. Papież Franciszek postawił na nowoczesność. Wg. nie aby Kościół Katolicki odnalazł się w XXI pośród ludzi wykształconych i mądrych musi otworzyć się na nowinki naszego okresu. Franciszek postawił na ekumenizm z innymi wiarami, w Kościele jest miejsce dla… innych, tak modnych dzisiaj ludzi spod znaku ideologii LGBT. Forsując swoje zdanie Franciszek twierdzi, że wraca do pierwotnych zasad chrześcijaństwa z czasów Jezusa Chrystusa. A zatem promuje przykazanie: Miłuj Bliźniego swego jak siebie samego! Miłujcie nieprzyjaciół swoich! I nadstawcie drugi policzek! Szanuję Franciszka i modlę się za niego, by mu się udało. Jednak siła tradycji, niektórzy nazywają to konserwatyzmem twardogłowych, jest w łonie Kościoła olbrzymia. Franciszek ma masę wrogów. Nie wszyscy poprzestają na sabotowaniu jego poczynań, pojawiają się głosy, że papież jest narzędziem Szatana, jeden ksiądz powiedział, że… modli się o śmierć dla Franciszka. To kto jest narzędziem Szatana? Bo moim zdaniem ten ksiądz, co życzy śmierci papieżowi… Narzędziami Szatana są księża wykorzystujący dzieci, księża sprzeniewierzający się ślubom celibatu, księża , którzy czczą mamonę….

Szatan jest wielki i inteligentny, to największy opozycjonista Boga, który walczy z Bogiem przez atakowanie człowieka. Wie Bowiem, że Bóg najbardziej ukochał człowieka i najbardziej boli boga, gdy człowiek błądzi. Każdy człowiek jest kuszony przez Szatana. Nawet najświętszy! Kuszony był Jezus Chrystus! Kuszony był Karol Wojtyła. Kuszony jest Franciszek.

Najważniejsze to pokonanie Szatana – wyjście obronną ręką z walki z Szatanem. To jest największe pragnienie każdego człowieka. Niech Franciszek zwycięży w walce z Szatanem! Niech Kościół Katolicki wyjdzie obronną ręką z walki z Szatanem! O to tam u boku Chrystusa modli się Św. Karol Wojtyła. Jego modlitwy usłyszą ludzie?

Rating: 4.5/5. From 10 votes.
Please wait...

2 komentarze do “Dwa spojrzenia na… Kościół Katolicki”

  1. Święta Mario Matko Boża módl się za nami! Święty Janie Pawle II wstaw się za nami do Boga, aby liczba zachorowań na covid 19 zatrzymała się na jednym poziomie i to jak najszybciej, bo jak dobowa zachorowalność przekroczy 10 tys. to nasza służba zdrowia się rozkraczy. I oby nasi lekarze nie musieli wybierać, komu dać respirator i ratować życie, a czyje życie pozostawić… Bogu. Czy ludzie, którzy wierzą w siłę modlitwy i w cuda Karola Wojtyły są ciemni i głupi?

  2. Dzisiaj rocznica pontyfikatu Karola Wojtyły! Każdy pamięta, a jak nie to media przypominają. Tegoroczna Rocznica przebiega w cieniu galopującej pandemii covid 19. Zwłaszcza u nas w Lubinie jest ciężko i panuje ogromny stres, od jutra Lubin jest w czerwonej strefie ze znacznymi ograniczeniami w życiu. Niech tegoroczna Rocznica wywoła w nas refleksje i modlitwę, by byśmy przez tego koronawirusa nie zwariowali. Byśmy byli zdrowi psychicznie! Oby nie zamknęli nam dostępu do księdza spowiednika i lekarza psychiatry, dwóch instytucji, które są balsamem na duszę w tych ciężkich czasach strachu o życie bliskich i swoje. Będzie dobrze – media straszą! Ja w swoim gabinecie terapeutycznym mówię ludziom, że jak media straszą, zwłaszcza amerykański TVN to dobry objaw. Znak, że za chwilę będzie szczepionka i media już się starają przekonać ludzi, strachem, by się zaszczepili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *