Recenzja filmu "Lepsze czasy"

Jak w starym iluzjonie…

O Hollywood zwykło się mawiać „Fabryka snów”. Parafrazując tę przenośnię można powiedzieć, że kino yo fabryka snów. kino bowiem zmienia życie, tworzy nam całkiem inny świat. Zanurza nas w świat marzeń. tworzy iluzję rzeczywistości. Nie na darmo pierwsze kina nazywały się iluzjony. Bo kino yo złudzenie życia, to świat, jaki sobie wykreujemy. czy to dobry świat? czy w takim wykreowanym świecie da się żyć?

Na te pytania stara się odpowiedzieć włoski film „Lepsze Czasy”.

Film zaczyna się jak robotnik maluje na murze napis. pojawia się tytuł filmu „Lepsze Czasy”. Film zaczyna uroczystość włączenia oświetlenia ulicznego. obecny jest sekretarz komunistycznej partii Włoch, dziennikarze i dzielnicowi notable. Ciemność rozbłyska światłość, pojawia się światło. Wszyscy się cieszą i… widzimy, że to są sceny kręconego filmu. Film ma dwa równoległe wątki. Jeden to życie reżysera Giovanniego i jego żony Pauli, a drugi to film, który kręci pt. Lepsze czasy”. Giovanni kręci równolegle dwa filmu, jeden to popularny romans, by zarobić na ten drugi. Drugi, podstawowy wątek, to film z dziedziny kina ambitnego ” lepsze czasy”. Akcja mówi o Komunistycznej Partii Włoch i dzieje się w 1956r, w tle są tragiczne wydarzenia na Węgrzech. Giovanni zaczyna film tym, że do miasta przyjeżdża cyrk „Budavar” i dzieje się w tym cyrku. Rodzina Giovanniego i Pauli to na pierwszy rzut oka normalna rodzina. Mają córkę jedynaczkę. Paula jest producentką filmów Giovanniego. Na początku Giovanni i Paula siedzą w domu i córka im mówi, że umówiła się z narzeczonym, ma narzeczonego Polaka. Giovanni i Paula idą na spotkanie z narzeczonym córki. To starzejący się reżyser polski. Ich córka i Jerzy zaręczają się. Paula leczy się u psychoanalityka. Podczas kręcenia ostatniej sceny filmu rozrywkowego, gdzie bohaterowie się zabijają., Giovanni i Paula kłócą się. Paula mówi: kiedyś nie byłeś taki okrutny i odchodzi od niego. Zdjęcia do ambitnego filmu historycznego Giovanni musi zawiesić, bo mu brakuje funduszy. Paula załatwia mu koproducenta koreańskiego, któremu podoba się scenariusz. Podczas kręcenia końcowej sceny Giovanni zmienia zakończenie: Komunistyczna partia Włoch potępia agresję Związku radzieckiego na Węgrzech, a główny bohater sekretarz partii nie roztaje się z ukochaną i nie popełnia samobójstwa. Ostatnia scena w kręconym filmie to scena, kiedy wszyscy maszerują w pochodzie pierwszomajowym i zmienia się w pochód całej ekipy filmowej i wszystkich ludzi. Bohater mówi: teraz jest wreszcie normalna partia komunistyczna i wszyscy maszerują w pochodzie i cieszą się. Koniec.

Film „Lepsze Czasy” to komedia, tzw. połączenie komedii romantycznej z komedią absurdu. Film jest dziwny i przeciętnemu widzowi może się nie podobać, bo trudno w nim wyłuskać jakąś akcję. Film bowiem myli sceny realnego życia ze scenami z kręconych filmu. Często nie można się połapać, kiedy jest realne życie, a kiedy kręcą film. To jednak celowy zamysł, by podkreślić, że życie jest… jak w starym iluzjonie.. To film o komunizmie. Przesłaniem filmu jest, że komunizm to kiepski film… hollywoodzki. Zresztą odniesieniem do tego jest, że film dzieje się w cyrku „Budavar”. Cyrk to rzeczywistość komunistyczna. Film mówi o dzisiejszym komunizmie w przeciwstawieniu go do dawnego komunizmu Związku radzieckiego. Dobrze tę kwestię symbolizuje tytuł filmu: ” Lepsze Czasy”. Film w krzywym zwierciadle pokazuje dzisiejszy komunizm w świecie zachodnim i w Unii. Ironicznie nazywa go … lepsze Czasy. Ale czy lepsze? Pięknym tego podsumowaniem jest ostatnia symboliczna scena: kończy się film o komunizmie happy endem, partia komunistyczna się zreformowała i wszyscy maszerują w pochodzie pierwszomajowym i się cieszą. Pochód jako ostatnia scena filmu wychodzi poza ramy filmu, zresztą kiepskiego hollywoodzkiego. Mamy więc w pochodzie efektowne efekty specjalne, maszerujące dzikie zwierzęta i … cieszących się ludzi. Film pozostawia widza z problemem, czy komunizm to kiepski film. Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami! Z tym pytaniem film pozostawia widza. Film to słodko- gorzka komedia. Ktoś to oczekuje prześmiewczej farsy z obrzucaniem się tortami, to się rozczaruje. Humor jest raczej subtelny i słowny. Ja się jednak ubawiłam, bo… komunizm jako antidotum na lepsze czasy bawi. Oczywiście bawi, o ile nie ma się go u siebie za oknem. dużym atutem filmu była rólka epizodyczna Jerzego Stuhra. Stuhr grał w nim siebie: starzejącego się reżysera zakochanego w młodej córce głównego bohatera. Film nie jest dla każdego widza. Polecam go wyrafinowanemu widzowi, który szuka w komedii głębszego dna. Znajdzie je!

Komunizm to polityczna i ekonomiczna ideologia klasyfikowana jako utopijna, której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, opartego na braku własności prywatnej / w rozumieniu marksistowskim/, kolektywnej własności środków produkcji i wspólnym podziale dóbr.

Partia socjalistyczna to w najprostszym rozumieniu partia o charakterze socjalnym i pracowniczym, należąca do grupy partii lewicowych.

Nowa lewica to polska partia polityczna o charakterze centrolewicowym należąca do partii europejskich socjalistów. Ideowy charakter tej partii jak i partii europejskich socjalistów jest socjaldemokratyczny, socjalliberalny, antyklerykalny, feministyczny i proekologiczny. Dziś te partie powszechnie w Europie i Stanach Zjednoczonych dochodzą do głosu i mają duży wpływ na politykę światową i europejską. czy słusznie?

Partie socjalistyczne, czyli lewicowe wyrosły z pnia przeciwstawiania się wyzyskowi socjalnemu klasy robotniczej i walczyły o jej prawa i dbały o ich realizację. Kiedy powstał system komunistyczny, państwa zachodnie chcąc być atrakcyjniejsi dla swojego społeczeństwa niż komuniści z bloku państw komunistycznych zaczęli dawać socjalne uprawnienia obywatelom. Dziś ten socjal w państwach zachodnich jest nawet rozbuchany do kuriozalnych rozmiarów. Partie socjalistyczne, które walczyły o prawa robotników dziś nie mają o co walczyć i straciły rację bytu. Szukając elektoratu partie lewicowe postawiły na obronę praw mniejszości seksualnych i walkę o ekologię tak dzisiaj modną. Równość i prawa polityczne powinny być dla wszystkich przedstawicieli społeczeństwa. Tylko… ile jest tych transseksualistów, gejów, lesbijek w społeczeństwie? Jakieś 4%. Czy z takim elektoratem Nowa lewica i partie, które z nią wiążą przyszłość ma szansę przejęcia władzy. Dziś nawet się już mówi… o terrorze mniejszości.

Europa zachodnia do tej pory skręcała na lewo. Dzisiaj coraz częściej widać, że ludzie mają dość panoszenia się odmieńców seksualnych, ekscesów obyczajowych na Paradach Równości, obscenicznych zachowań. Ludzie buntują się przeciwko finansowaniu z pieniędzy publicznych hoteli na godziny dla gejów. We Włoszech, we Francji, a także w Niemczech zaczynają zwyciężać partie prawicowe. We Francji obserwuje się nawet wzrost ludzi uczęszczających do kościołów katolickich. Niektóre się nawet na nowo otwiera. Czy to dobrze?

Dla zwolenników Nowej lewicy, zwanej przez niektórych partią lewacką nie. Europejskie partie prawicowe są przez lewaków dyskredytowane społecznie. O francuskim ugrupowaniu Marie Le Pen mówi się, że jest agenturą finansowaną przez Putina. Czy europejskie partie prawicowe mają przyszłość?

Tak, jeśli się gruntownie przeobrażą. Tradycyjne wartości mają sens i zwyciężą. Komunizm to… utopia. Może piękna, ale utopia! Czy Jezus Chrystus był pierwszym w historii komunistą jak uczą przedstawiciele lewackiej historii? Na pewno nauczył nas , co to jest dobro i miłość i tego… się trzymajmy! Mam nadzieję, że właśnie te wartości w Europie zwyciężą. I Narody… Wolne ze swoich osiągnięć i swojej historii…

Moja znajoma mówi, że nie kibicuje lewakom. Rządzący, jeśli chcecie utrzymać władzę, to pomyślcie, ile jest takich ludzi! To są… idioci???

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *