Wywiad z Krzysztofem Stachyrą propagatorem Joomla w Polsce

Krzysztof Stachyra znany w sieci jako Jokris, programista i pasjonat wolnego oprogramowania. Prowadzi stronę i forum dyskusyjne Jokris.info poświęcone systemowi CMS Joomla! do tworzenia stron internetowych. Zapraszamy na wywiad.

Poznaliśmy się dzięki twojej stronie Jokris.info z darmowymi dodatkami do Joomla. Wiem, że tworzysz strony internetowe. Kim są ludzie dla których pracujesz?

Są to np. dziennikarze, informatycy, nauczyciele, księża, działacze sportowi, nie sposób spamiętać. Naprawdę bardzo duży przekrój ludzi.

Na swojej stronie piszesz o sobie – Urodziłem się po to, aby żyć. Roku pańskiego 1960, dnia 22-go Lutego w Kamiennej Górze pod Wałbrzychem. Dzieciństwo spędziłem w pięknym, górskim Boguszowie, by dogorywać w płaskim Knurowie. Nie mam pieniędzy, bo mnie nie lubią. Mam Żonę, dwójkę dorosłych dzieci, i tak mi to moje życie jakoś leci – Ten fragment chyba świadczy o tym, że lubisz pisać i bawić się słowem?

Nie, raczej nie (śmiech). Lubię czasem coś wymyślać, kiedy byłem dużo młodszy to lubiłem wierszowanki, ale nie jestem szczególnym fanem poezji (śmiech) lubię za to fraszki.

Ile czasu poświęcasz na pracę z Joomla?

No każdy wolny czas jaki mam dostępny. Czasami siedzę 2 godziny czasami 12. Nie ma reguły, zależy jak mi się czas ułoży.

Co jest motorem napędowym twojej pasji?

Intrygują mnie problemy związane z Joomla, pisanie dodatków, programowanie! Samo kreowanie stron mnie nie pociąga.

Duża część Społeczności Joomla, to osoby tworzące strony bez znajomości programowania. Mamy w społeczeństwie tylu pasjonatów?

Większość ludzi z mojego forum , jak przychodziło i zadawało pytania, to myślałem, że ich to fascynuje albo chcą się sprawdzić w temacie Joomla. Często okazywało się, że to właściciele komercyjnych stron. Ja udzielałem porad na forum bezpłatnie. Często stronami użytkowników mojego forum były witryny komercyjne, np. funduszu emerytalnego, oficjalne strony jakiegoś miasta. Oczywiście ludzie ci nie podawali w stopce linku do tej strony, ale jeżeli udawało mi się zdobyć adres chociażby po mailu (Google potrafi dużo wyłapać). Niby duże firmy, organizacje, czy ludzie o zamiarach czysto komercyjnych, a udają pasjonatów, żeby rozwiązywać problemy w swojej firmie cudzymi rękoma. Ja rozumiem młodego człowieka, który chce sobie otworzyć stronę o swoim ulubionym serialu filmowym i docieka spraw natury technicznej Joomla, to jest pozytywne zjawisko. Taki człowiek jest pasjonatem i on potrzebuje pomocy.

W rozmowach przed wywiadem wspominałeś, że twoje repozytorium dodatków do Joomla jest dużo większe niż to na Jokris.info. Czy to oznacza, że będzie komercyjna strona z twoimi dodatkami do Joomla?

Przymierzam się do tego i myślę nad tym poważnie. Chciałbym zrobić taką stronę, gdzie mógłbym pokazać pomysły i rozwiązania mojego autorstwa. Oczywiście byłaby to strona na której sprzedawałbym tylko własne produkty, czyli moduły, boty napisane przeze mnie od początku do końca. Obserwuje tego typu serwisy zachodnie z produktami dla Joomla i widzę, że jest to ciekawa alternatywa na zarabianie pieniędzy. Mam bardzo dużo ciekawych modułów do zaoferowania. Prócz tego skupiam się nad bezpieczeństwem stron. Stworzyłem np. moduł, JkuserAccess. Jest to zaawansowany menadżer dostępu w panelu administratora. Kolejnym ciekawym modułem jest bot, TagSection który wyświetla tagi, sekcje i kategorie artykułów. Mam też moduł, który nazwałem TęczoweLinki, służy do wyświetlania odsyłaczy z komponentów takich jak Weblinks, Comlinks i wyświetla napisy w postaci kolorowych odnośników. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników Mambo i Joomla może być mój FlashRotator do wyświetlania slajdów na stronie. Obecnie kończę moduł GaduGaduFirma, który wyświetlać będzie protokoły z Gadu-Gadu, Jabbera i Skype`a.

Zauważyłem, że twoja strona korzysta z Joomla 1.0.13. Którą wersję Joomla polecasz obecnie do instalacji?

Powinno instalować się wersję jak najnowszą. Wiadomo, że zawarte są w nich najnowsze poprawki. Teraz dostępna jest wersja 1.5.7.

Jak oceniasz najnowszą wersję?

Wersja 1.5.X. jest na razie poznawana. Ale już można powiedzieć, że jej ogólna koncepcja oparta na zmodyfikowanych funkcjach zmiennych globalnych bardzo przypomina mi forum phpBB2. Setki tysięcy stron korzystających z tego forum było masowo atakowane. Można powiedzieć, że skrypt phpBB2 został totalnie zdewastowany przez hackerów. Pierwsza wersja Joomla 1.5.X. opierała się na plikach template (.tmpl) na tej konstrukcji było oparte wspomniane już forum, te rozwiązania się nie sprawdziły. Fakt, nowa Joomla jest szybsza a kod lepiej zoptymalizowany, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo to niewiele da sie już tam poprawić. Należy  zastanowić się dlaczego kontynuowana jest Joomla z serii 1.1.X. Czyżby ktoś w coś nie wierzył?

Wszyscy znają Cię za sprawą twojej głownej pasji czyli programowania, zawsze chciałeś być programistą?

Jak byłem młody chciałem być malarzem lub muzykiem. Zawsze moim marzeniem było, żeby grać w dużej orkiestrze bądź w jakimś zespole. W dzieciństwie grałem na różnych instrumentach, gram zresztą do dzisiaj. W szkole należałem do kółka, w którym graliśmy na dwupoziomowych cymbałkach, wygraliśmy nawet w Katowicach jakiś konkurs młodych talentów.

Skoro grasz pewnie masz jakieś ulubione bandy?

Jestem zwolennikiem muzyki lat 60tych 70tych, tamta muzyka coś w sobie niosła, ona miała jakieś podłoże, to była muzyka która wywoływała emocje. Dzisiaj nie ma takiego przeboju, który można by było zanucić. Mniej istotną rolę odgrywają dla mnie słowa w muzyce, ale lubię również takich artystów jak np. Marek Grechuta.

Mam nadzieję, że udało nam się przybliżyć twoją działalność oraz zainspirować do korzystania z wolnego oprogramowania. Chciałbyś coś jeszcze dodać ?

Miło mi, że zainteresowałeś się moją osobą.

Dziękujemy za wywiad.

Rating: 3.5/5. From 20 votes.
Please wait...

6 komentarzy do “Wywiad z Krzysztofem Stachyrą propagatorem Joomla w Polsce”

 1. Według mnie, tu nie chodzi o Jokrisa życie prywatne, ale o jego początki pracy z komputerem, o pokazanie czytelnikowi, w jaki sposób można dojść do stworzenia własnej witryny internetowej. I myślę, że o to właśnie chodziło autorowi tekstu.

 2. Czytałem ten artykuł już wcześniej i kupa ludzi się wypowiedziała, czyżby moderator je pousuwał ???

 3. Niestety zmienialiśmy system komentarzy, i straciliśmy poprzednie. Za co przepraszam z góry czytelników jak i samego Jokrisa.

  Pozdrawiam
  Admin

 4. trzeba je było najpierw skopiować, a potem dopiero bawić się w zmianę systemu komentarzy :p
  ale na serio to teraz można ponownie komentować. Odwagi! Mówcie prawdę o Panie Jokrisie. Kto go zna osobiście, albo miał z nim kontakt w świecie wirtualnym, niech pisze! Jego słowo zostanie przeczytane 😉

 5. Współpracuję już z Krzysztofem od kilku lat. Zarówno w zakresie aktualizacji Joomla, jak i migracji. Zawsze mogłem liczyć na jego pomoc. Krzysztof jest uczciwym człowiekiem i jeśli ktoś uczciwie podchodzi do sprawy i płaci za fachowe porady i pracę to tylko sobie można życzyć takiego profesjonalizmu w świecie biznesu. Pozdrawiam Michał J. z Gliwic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *