Wielkie… liczenie?

W niedzielę odbył się kolejny 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Właśnie skończyło się wielkie liczenie, WOŚP znów pobiła rekord : zebrano ponad 56 mln zł. Czy istnienie fundacji charytatywnych ma sens?

Fundacja pochodzi od łacińskiego słowa fundatio, które oznacza założenie, fundament. Fundacja to prawna organizacja pozarządowa, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacja jest zakładem / osobą prawną typu zakładowego/ , a więc w odróżnieniu od stowarzyszeń, związków zawodowych, partii, samorządów zawodowych i innych korporacji nie ma członków / jest bezosobowa/ . Jest bardziej niezależna niż korporacja od osób fizycznych, o celu, majątku i zasadach działania decyduje jej twórca. Wyróżnia się kilka rodzajów fundacji, a podział ich jest rozróżniany wg. różnych kryteriów. Najważniejszy podział to ze względu na fundatora i cel działania. Ze względu na fundatora wyróżniamy fundacje prywatne, publiczne i korporacyjne. Ze względu na cel działania wyróżniamy fundacje pożytku publicznego, pożytku własnego i pożytku mieszanego. W Polsce fundacje zostały uregulowane dość wcześnie, bo za Komuny, kiedy w latach osiemdziesiątych gen. Jaruzelski próbował ratować gospodarkę socjalistyczną przez… dodanie kapitału do komuny. Fundacje reguluje ustawa z dnia 6 kwietnia 1984r O Fundacjach.

Fundacje w gospodarce kapitalistycznej są bardzo popularną formą lokowania i działania kapitału. Fundacje często zakładali i zakładają przestępcy zorganizowani dla prania brudnych pieniędzy. Dlatego fundacje w państwie są pod bacznym okiem urzędu skarbowego, czy aby nie funkcjonują po to, by oszukiwać Fiscusa i są prześwietlane przez odpowiednie służby. Zła sława fundacji spowodowała, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka padła jej ofiarą i jest pod czujnym okiem służb państwowych. ” Choćbyś był bielszy niż śnieg nie ujdziesz potwarzy.” Jurek Owsiak bardzo skrupulatnie i wnikliwie prowadzi księgowość Fundacji i jest ona jawna i nic mu nie można zarzucić. Wszystkie procesy Jurek Owsiak wygrał, ale i tak są ludzie nieżyczliwi, którzy pluciem chcą spostponować WOŚP. Czy im się udaje?

Pierwszą fundacją, która zaczęła działać po wejściu w życie nowych przepisów w 1985r była kościelna Fundacja Charytatywna ” Caritas”. Pierwszą fundacją utworzoną w Polsce po przewrocie ustrojowym na początku lat dziewięćdziesiątych była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, potem powstała Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej, a potem… fundacje się posypały jak z rękawa. Dziś najbardziej znane fundacje to fundacje TVN, Polsatu i Radia Zet. Są to w przeważającej części fundacje charytatywne.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka jest fundacją prywatną o celu charytatywnym i żebraczą. Zbiera pieniądze i kupuje sprzęt medyczny dla polskich szpitali państwowych. Clue działania fundacji jest wielka narodowa kwesta , która odbywa się co roku w styczniową niedzielę, ale Fundacja też czerpie z darów dawanych przez darczyńców, przekazów pieniężnych i odpisów obywateli z corocznych zeznań podatkowych. W 1993r. w Polsce panował wielki kryzys, była bieda, służba zdrowia kulała, nie miała nowoczesnego sprzętu i pieniędzy. W radiu trwała zbiórka pieniędzy na leczenie chorego na serce dziecka i ona stała się inspiracją dla Jurka Owsiaka do utworzenia fundacji, która będzie polskie państwowe szpitale zaopatrywać w nowoczesny sprzęt medyczny. Tak powstała WOŚP. Był rok 1993r….

W 1993r odbył się pierwszy Finał WOŚP, zbierano wtedy leczenie dzieci z wadami serca. To było prawdziwe święto dobroczynności i prawdziwy zryw społeczeństwa. W Lubinie woj. Dolnośląskie utworzono wtedy lokalną miejską telewizję, do dzisiaj w Lubinie się mówi, że był to najpiękniejszy program w dziejach lubińskiej telewizji. Telewizja Lubin dała wtedy studio do dyspozycji WOŚP i przez cały dzień transmitowała Finał na żywo. Ludzie przychodzili z całego miasta i przynosili pieniądze, dawali nawet obrączki ślubne. Każdy Finał WOŚP to prawdziwe święto dobroczynności i Jurek Owsiak naprawdę robi dobrą robotę. I to nie tylko, że przez trzydzieści lat funkcjonowania Orkiestry zaopatrzono wiele polskich szpitali w nowoczesny sprzęt z serduszkiem WOŚP, ale najważniejsze jest to, że Jurek do dobroczynności mobilizuje młodzież. Już nie mówi się, że polska młodzież jest głupia, kom formistyczna, zainteresowana tylko alkoholem na imprezach i grami komputerowymi, ale podczas każdego Finału WOŚP tłumnie idzie na zew Owsiaka i to przede wszystkim młodzież jest wolontariuszami zbiórki. I to jest piękne w Orkiestrze, bo wyciąga z młodzieży to co najlepsze. Ale… Jurek ma wiele wrogów, wiele małostkowych ludzi, realizujących nie wiadomo czyje interesy stara się spostponować Jurka i obrzucić Orkiestrę pomyjami. Telewizja Publiczna od ośmiu lat firmowana przez Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowała z transmisji Finału WOŚP, a wzmianki w TVP o Finale są lakoniczne i bardzo niepochlebne. Przed Finałem na forach internetowych jest wysyp hejterów, którzy plują na Owsiaka i Orkiestrę. Niektórzy idą dalej. Niejaki bloger, który się nazwał Matka Kurka napisał, że Owsiak fałszuje swoje sprawozdania księgowe i defrauduje pieniądze WOŚP na cele prywatne swojej rodziny. Matka Kurka przegrał w sądzie z Jurkiem Owsiakiem i musiał go przeprosić. Zresztą Jurek wygrał wszystkie procesy, w których go zniesławiano pomówieniami o defraudację. Wrogowie jednak nie ustają, hejterzy działają. Czy WOŚP wyjdzie z walki plotką obronną ręką. Na razie można zauważyć, że… im więcej plują przed Finałem, tym więcej ludzie dają, bo co roku WOŚP ma kolejny rekord zbiórki. Plujcie dalej!

A propos zniesławienia warto zwrócić uwagę, że niedawno PiS wniósł do sejmu projekt ustawy zmieniający zasady przeprosin po wygranym wyroku o zniesławienie. Posłowie PiS-u mówią, że chodzi o zagwarantowanie wolności słowa. Gwarancja wolności słowa to piękne , ale… właśnie jest jedno ale. trzeba odróżnić wolność słowa od obrażania! W projekcie stoi, że przeprosiny mają być publikowane w Biuletynie Sądowym i Gazecie Biznesowej, których de facto nikt nie czyta. Panowie posłowie, jak ktoś kogoś obrazi publicznie to ma przeprosić tak, by to doszło do wiadomości jak największej liczby ludzi.

W starożytnym Rzymie by edykt obowiązywał musiał być powieszony w miejscu publicznym. Kaligula wydał edykt i nie chciał, by ludzie go przeczytali. Powiesił więc go na najwyższym słupie w najciemniejszym miejscu na Forum Romanum. Czy o to chodzi PiS-owi, by o tym, że kogoś obrażono nikt się nie dowiedział, a wymogom formalnym, czyli nakazowi sądowemu stało się zadość. Oby sami się na to nacięli!

Fundacje charytatywne robią dobrą robotę. Jednak ich oponenci też mają rację. Mówią, że w kwestiach , na które powinno dawać państwo, a ludzie płacą podatki wyciąga się ręce do obywateli. To gdzie jest państwo, jeśli na leczenie chorego dziecka trzeba żebrać? Gdzie jest państwo, jeśli na stypendia dla uzdolnionej młodzieży trzeba żebrać? Gdzie jest państwo, jeśli na wystawienie wartościowej sztuki w teatrze i odchamienie społeczeństwa trzeba żebrać? Co państwo robi z pieniędzmi podatników. Logika każe myśleć, że jak obywatel płaci podatki, to powinien w państwie czuć się bezpiecznie i… mieć zagwarantowane leczenie! No właśnie, w WOŚP trwa teraz wielkie liczenie. A powiedzenie mówi: Jak masz na kogoś liczyć, licz na siebie!

Nasze polskie społeczeństwa wielkie liczenie… A póki co Jurek, graj do końca świata i… jeden dzień dłużej! Na pohybel złym, małostkowym ludziom! Oni na pewno nie zwyciężą, bo zwycięża dobro i Bóg. Bóg się cieszy, jak ludzie szerzą dobro. Wierzysz? Ja wierzę! Siema wszystkim dobrym ludziom i… nigdy róbta co chceta!!!

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *